HomeWelcomeBiographiesDisplay

CHIEF MASTER SERGEANT JASON Q. SHAFFER

PRINT | E-MAIL

Chief Master Sergeant Jason Q. Shaffer serves as the Command Chief Master Sergeant for the 88th Air Base Wing, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio. As the senior enlisted leader, he provides advice and counsel on enlisted issues to approximately 5,000 officers, civilians, and enlisted members across the wing and represents approximately 1,300 enlisted personnel assigned to the wing.

The wing provides support and services to one of the largest, most diverse, and most organizationally complex bases in the Air Force, including a major acquisition center, research and development laboratories, a major command headquarters, an airlift wing, and the world’s largest military air museum. The base is home to more than 30,000 employees and is the largest single site employer in the state of Ohio. 

The chief primarily focuses on deployment readiness, professional development and proper utilization and welfare issues of assigned Airmen and their families. He also advocates commander's policies, organizational goals and objectives to wing personnel, ensuring adherence to standards and mission accomplishment.

Chief Shaffer is originally from Atlanta, Georgia and entered the Air Force in March, 2000 as a Security Forces member. His background includes experience at varying levels in the Security Forces career field at the squadron, joint and command level. Chief Shaffer has taken part in multiple POTUS support missions and has deployed in support of numerous humanitarian, contingency and combat operations in Africa, Europe, Middle East, South Asia and Pacific regions. He is a certified Senior Parachutist who has earned the German, Serbian, Belgian, French and Bosnian parachutist badges.

Prior to assuming his current position, he served as the Security Forces Manager, 6th Security Forces Squadron, MacDill Air Force Base, Tampa, FL.

 

EDUCATION

2004 Airmen Leadership School, Hurlburt Field, FL

2004 Phoenix Raven Qualification Course, Ft. Dix, NJ

2004 Associates Degree, Criminal Justice, Community College of the Air Force

2006 Intl. Special Training Center, NATO, SOF Patrol Medic Course, Phullendorf, GE 

2008 Army Airborne Course, Fort Benning, GA

2008 Army Sniper Course, Grafenwoehr, GE

2009 Army Jumpmaster Course, Fort Benning, GA

2009 Bachelors of Arts, Political Science, Troy University, AL

2010 Senior Enlisted Joint Professional Military Education I, Correspondence 

2012 Noncommissioned Officer Academy, Lackland AFB, TX

2012 Contemporary Insurgent Warfare Course, Cannon AFB, NM

2013 Special Operations Forces Command and Control Course, Hurlburt Field, FL 

2015 SAPD Basic Special Weapons and Tactics Course, San Antonio, TX

2015 Security Forces Advanced Officers Course, JBSA-Lackland, TX

2015 Professional Managers Certification, Community College of the Air Force 

2015 Masters of Arts, Homeland Security, American Military University

2015 Senior Noncommissioned Officer Academy, Maxwell AFB Gunter Annex, AL 

2017 Senior Enlisted Joint Professional Military Education II, Correspondence

2017 Integrated Defense Command and Control Course, JBSA-Lackland, TX

2018 Chiefs Leadership Course, Gunter Annex, AL

2019 Command Chief Master Sergeant Training Course, Joint Base Andrews, MD

2020 Senior Enlisted Legal Orientation, Maxwell AFB, AL

 

ASSIGNMENTS

1. March—April 2000, Trainee, 322 TRS, Lackland AFB, Texas

2. April—August 2000, Trainee, 343 TRS, Lackland AFB, Texas

3. August 2000—February 2006, Patrolman/Elite Guard/NCOIC, Reports and Analysis, 16 SFS, HFLD, FL (September 2001 – October 2001, Fire Team Member, 16 ESOW, Location Data Masked; January 2004 – May 2004, Fire Team Member, 16 ESOW, Al Udeid, Qatar; January 2005 – April 2005, Area Supervisor, 16 ESOW, Balad, Iraq)

4. February 2006—May 2010, Instructor/UE&TM/NCOIC, CSS, 786 SFS, Sembach AB, GE (September 2007 – October 2007, Fly Away Security Team Member, 86 CRG, Kigali, Rwanda; September 2008 – December 2008, TOC NCOIC, 357 AMD, Nevatim Air Base, Israel)

5. May 2010—August 2011, Military Security Forces Team Leader, Joint Staff, Pentagon

6. August 2011—September 2014, Flight Chief/NCOIC, Stan/Eval, 27 SOSFS, Cannon, NM (May 2012 – September 2012, Deployed Security Coordinator, CJSOAD-A, Kandahar, Afghanistan; January 2014 – June 2014, NCOIC, Force Protection, CJSOAC-A, Bagram, Afghanistan)

7. September 2014—July 2015, Section Chief, Mobility and Logistics, 802 SFS, JBSA-LAK, TX

8. July 2015—June 2017, Operations Superintendent, 343 TRS, JBSA-LAK, TX

9. June 2017—April 2018, Operations & Training Superintendent, 8 SFS, Kunsan Air Base, RoK

10. April 2018—July 2020, Security Forces Manager, 6 SFS, MacDill AFB, Tampa, FL

11. July 2020—Present, Command Chief, 88th Air Base Wing, Wright-Patterson AFB, Ohio

 

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS

Meritorious Service Medal with three oak leaf clusters

Joint Service Commendation Medal with two oak leaf clusters

AF Commendation Medal with two oak leaf clusters

AF Achievement Medal with one oak leaf clusters

Army Achievement Medal

Air Force Recognition Ribbon

Iraq Campaign Medal

Afghanistan Campaign Medal

Korean Defense Service Medal

Nuclear Deterrence Operations Service Medal

NATO Medal

 

OTHER ACHIEVEMENTS

2002 AFSOC Outstanding Security Forces Flight Level Airmen of the Year

2004 Distinguished Graduate and Leadership Award, ALS

2004 16th Mission Support Group NCO of the Year

2008 Air Force Outstanding Medium Security Forces Unit Award

2010 Joint Staff Service Member of the Year

2012 Commandants Award, NCOA

2012 Air Commando Association AFSOC Commanders Leadership Award

2012 27 SOSFS SNCO of the Year

2013 AFSOC Senior Enlisted Lance P. Sijan Award

2013 Air Force Outstanding Security Forces Flight Level SNCO of the Year

2015 Distinguished Graduate, AFSNCOA

2018 Air Force Outstanding Large Security Forces Unit Award

 

EFFECTIVE DATE OF PROMOTION

Airman First Class Mar 15, 2000

Senior Airman July 15, 2002

Staff Sergeant May 1, 2004

Technical Sergeant June 1, 2009

Master Sergeant July 1, 2012

Senior Master Sergeant, Mar 1, 2016

Chief Master Sergeant, Nov 1, 2018

 

 

(Current as of October 2020)